ישנם שני סוגי התמכרות: התמכרות פיזיולוגית לחומרים כימיים שונים (כגון סמים ואלכוהול) והתמכרות פסיכולוגית-רגשית (למשל, למין או להימורים). 

אולם בפועל, ישנה חפיפה משמעותית בין שתי ההתמכרויות (למשל, התמכרות לאלכוהול יכולה להיות רגשית הרבה לפני שתהפוך לפיזיולוגית); שתי ההתמכרויות נשענות על מנגנונים מוחיים והתנהגותיים דומים; ושתיהן מתעצמות עם הזמן אם אינן מטופלות, ומשפיעות באופן הרסני הן על חיי האדם המכור והן על הקרובים לו ביותר. 

התמכרות מתאפיינת בראש ובראשונה בתחושת היעדר שליטה וחוסר אונים. הכרה בתחושה זו היא הצעד הראשון בדרך לגמילה. כדאי להגיע לשלב הזה בהקדם האפשרי, משום שהתמכרות היא כדור שלג שממשיך להתגלגל – עד שמתחילים לעצור אותו.

ישנם לפחות שני תהליכים משמעותיים שחשוב שיבואו בעקבותיה:

קבלה ומחויבות

Acceptance & Commitment Therapy (ACT) היא גישה טיפולית קוגניטיבית-התנהגותית שלצד זיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות שאינם אדפטיביים (במקרה הזה, היוצרים ומשמרים את ההתמכרות) מבוססת על בחירה עמוקה, עקבית ומתמשכת של המטופל לקבל את הקושי ועל מחויבות מצידו להתמודד איתו באופן שיבטא את ערכיו ויאפשר לו להיות האדם שהוא רוצה להיות.

לאחר הכרה בתחושת חוסר האונים והיעדר השליטה, חשוב ללמוד בהדרגה, במסגרת תהליך טיפולי ותמיכתי, להיות מוכנים לקבל את הכאב הכרוך בלחוות אותה במקום לשככה באמצעות מושא ההתמכרות. רק מחויבות להתמיד בהתמודדות זו עם הפחד והקושי תביא בהדרגה להפחתתם ותאפשר לנו להאיר את הנתיב האישי שלנו להחלמה ולחיים מלאים, משמעותיים ומאושרים יותר.

יצירת מעגל תמיכה מיטיב

מעגל התמיכה המלווה אותנו חשוב במיוחד בתהליך הגמילה.

לרוב, נוצרים קונפליקטים בין מי שסובל מהתמכרות לבין הקרובים אליו ביותר. ניתן לפתור זאת באמצעות טיפול שמטרתו יצירת סביבה משפחתית תומכת, שתעניק לכם את האמפתיה, הקשב, ההכלה והסיוע שיעזרו לכם להשלים את הגמילה ולא פחות חשוב מכך, לשמור על תוצאותיה ולהתמיד באורח חיים בריא ומיטיב שתהיו שלמים איתו.

מעגל תמיכה משמעותי ובעל ערך מסוג אחר הוא טיפול קבוצתי, שבמסגרתו תוכלו לחלוק חוויות, לשתף, לתמוך ולהיתמך באנשים בעלי סיפור הדומה לזה שלכם, ולעבור ביחד מסע אישי משותף לעבר ההחלמה.

אנחנו אף פעם לא לבד

הדבר המשמעותי ביותר שחשוב לזכור לכל אורך התהליך הוא שאנחנו אף פעם לא לבד. גם אם יש רגעים שבהם נרגיש שהמצב אבוד, האמת היא שרבים אחרים שאינם חזקים, חסינים או מוכשרים יותר מאיתנו התמודדו איתו בהצלחה. מודעות, נחישות ויכולת לקבל עזרה הן גורמי ההצלחה העיקריים ולהחליט להסתייע בהם, זו החלטה שאנו תמיד יכולים לבחור לקבל. 

במילים אחרות, ההחלטה להיגמל לחלוטין נתונה בידיים שלנו.

ומה אם המצב שלנו קשה במיוחד?

חלקנו עשויים להרגיש שאולי הכתוב לעיל נכון לגבי מצבים מסוימים, אבל הנסיבות שלנו קשות הרבה יותר ואין לנו שליטה אמיתית לגביהן. כך, למשל, גמילה מסמים קשים או גמילה מכדורים פסיכיאטריים  יכולות להיראות כמו משימה בלתי אפשרית עבור מי שסובל מהתמכרויות לא פשוטות אלו. 

אולם לאמיתו של דבר, קשה ככל שיהיה מצבנו הנוכחי, הוא תמיד הפיך וניתן לשינוי, גם אם במאמץ שעלול להיחוות כעילאי בחלק הזמן. גמילה פיזית מסמים, לדוגמה, היא חוויה לא קלה אך הקושי הוא זמני בלבד ובהחלט ניתן לבצע אותה עם התמיכה המתאימה. כן, אפילו אם מדובר על גמילה מסמים בבית.

גם אלו מאיתנו שעוברים גמילה מסמים קלים יכולים כמובן לחוש לעתים קושי משמעותי ביותר ואף להרגיש שאיננו מסוגלים לעמוד ביעד שהצבנו לעצמנו. חשוב לזכור שתחושות כאלו הן חלק מההתמודדות בכל סוג של טיפול גמילה מסמים, אך משכנעות ככל שתהיינה לפרקים – חשוב לא להזדהות איתן יתר על המידה.

להאיר את הנתיב להחלמה

חשוב להתייעץ עם אשת או איש מקצוע על מנת ליצור את תוכנית הגמילה המתאימה ביותר עבורכם. כך, למשל, שיטות גמילה מסמים בסוגים שונים של טיפול בהתמכרות לסמים ייקחו בחשבון את אופי המטופל, את סוג הסמים שהוא מכור אליהם ועוד. 

בין אם אנו עוברים תהליך גמילה מסמים, טיפול גמילה מאלכוהול או טיפול בהתמכרות למין – קבלה, מחויבות והתמדה תוך היעזרות במעגלי תמיכה מיטיבים יקרבו אותנו להחלמה בצעדי ענק שככל שנמשיך בתהליך, ילכו ויהפכו מקשים ומייסרים להרבה יותר קלים.

העתיד שלנו מתחיל בהחלטה אחת בלבד.

יש לך שאלה?

השאירו את מספר הטלפון הנייד שלכם ונחזור אליכם לתיאום פגישה.

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *