לעתים נדמה לנו שאם אנו משתמשים בסמים קלים בלבד, אין לנו מה לחשוש מהתמכרות פיזית או פסיכולוגית קשה מהסוג שמאפיין שימוש בסמים קשים יותר. 

אולם זה לא תמיד מדויק. 

המנגנונים המוחיים והדפוסים הרגשיים וההתנהגותיים המאפיינים התמכרויות רגשיות ופיזיות הם דומים יחסית, וכך גם הדרכים להיגמל מהן. 

ניתן לפתח תלות רגשית משמעותית גם בסמים קלים, כגון חשיש ומריחואנה, ושימוש תכוף ומוגבר בהם עלול לגרום לפגיעה בריכוז, להשפעה על מצב הרוח ולפגיעה כללית בתפקוד ובמערכות היחסים, ככל התמכרות אחרת – פיזיולוגית או פסיכולוגית.

היזהרו מ-Self Medicating

אחת הסכנות שבהתמכרות לסמים קלים טמונה לא רק בהשפעת הסם עצמו, אלא גם ואולי בעיקר בקושי והמצוקה הפסיכולוגית שהוא בא להסוות ולאלחש – במקום לפתור. הפרעות חרדה, מתח ודיכאון עלולות להחמיר אם אינן מטופלות, והנטייה של חלקנו להשתמש בסם כ'פלסטר' שיחליף התמודדות אמיתית איתן, עלולה להביא להחרפה שלהן בטווח הבינוני והארוך. 

נטייה זו עשויה להיות מוגברת בתקופות של מצוקה לאומית כמו זו שאנו נתונים בה כיום. אולם מעבר לנזק הטמון בהתמכרות עצמה, חשוב לא להתעלם מאיתותי אזהרה שהנפש שלנו שולחת לנו בעקבות טראומה, הלם קרב, אובדן או מתח וחרדות בעקבות המלחמה, ולפנות לעזרה שאנו זקוקים לה.

החדשות הטובות הן שלא צריך לעשות את זה לבד.

מחויבות והתמדה הן הדרך לפתרון

גמילה מסמים קלים, ככל תהליך גמילה אחר, מצריכה בראש ובראשונה הכרה בבעיה, נכונות לקבל עזרה, ומחויבות להתמיד במסע לעבר ההחלמה. 

פנייה לאנשי מקצוע מתאימים, יצירת מעגל תמיכה מיטיב ומכיל של משפחה ו\או חברים קרובים ונכונות לקבל את הרגשות הקשים כפי שהם ולהתמודד איתם מבלי לפנות לחומרים שישקיטו אותם באופן זמני, הם השלבים הראשונים בדרך להשתחררות מהתלות בסם.

השלב הבא הוא התמדה בתהליך, מתוך מחויבות להחזיר לעצמנו את החופש והשליטה בחיינו, לחיות בהתאם למה שחשוב לנו באמת, להיטיב עם עצמנו ועם משפחתנו ולהיות האנשים שאנו רוצים להיות. 

חשוב להמשיך להתמיד בכך, בעזרת ליווי מקצועי, גם לאחר הגמילה, כדי לשמור על ההישגים שעבדנו קשה כדי להגיע אליהם.

שיטות שונות לגמילה מסמים קלים

ישנן מספר שיטות גמילה מסמים שיוכלו לעזור לנו להתמודד בהצלחה עם התמכרות לסמים קלים ולהיגמל ממנה. חשוב שנתאים את השיטה הנכונה ביותר עבורנו בהתייעצות ובתיאום עם אשת או איש מקצוע.

אלו כמה מהגישות הטיפוליות העיקריות שטיפול גמילה מסמים עשוי להתבסס עליהן:

  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) – ההתמכרות היא על פי רוב תולדה של דפוסי מחשבה והתנהגות בלתי אדפטיביים (כלומר, שאינם מסייעים לנו להתמודד בהצלחה עם החיים ואתגריהם) ולמעשה מזיקים (קרי, הפוגעים ביכולתנו להתמודד). זיהוי, איתור ושינוי שלהם היא המשימה העיקרית שבה יתמקד טיפול CBT, שיהיה על פי רוב קצר מועד. היתרון הגדול של גישה זו הוא הפרקטיות שלה והתמקדותה בשינוי כאן ועכשיו של הדפוסים שגורמים לנו נזק. לכן היא יכולה להיות יעילה ביותר לטיפול בהתמכרויות.
  • טיפול קבלה ומחויבות (ACT) – שיטת טיפול התנהגותית-קוגניטיבית ששמה דגש על קבלה (acceptance) של הרגשות הקשים שאנו מנסים להדוף באמצעות ההתמכרות כפי שהם, מבלי לנסות לשנותם, ומחויבות (commitment) להתמיד בתהליך מתוך רצון לחיות חיים מלאים, משמעותיים ומספקים בהתאם לערכים המגדירים אותנו (למשל, להיות הורים ובני זוג מיטיבים למשפחתנו).
  • טיפול התנהגותי-דיאלקטי (DBT) – שיטה זו פותחה במיוחד כדי לסייע לאנשים הסובלים ממחשבות אובדניות, ומשלבת שיטות CBT עם מיינדפולנס ועוד. טיפול זה אפקטיבי במיוחד לוויסות רגשי ולהתמודדות עם ההשלכות הרגשיות, המחשבתיות וההתנהגותיות הקשות של דפוסי מחשבה והתנהגות מזיקים.
  • טיפול קבוצתי – מעגל תומך ומיטיב של חברים לדרך ולמסע העוברים מה שאנו עוברים, ויכולים לקבל מאיתנו ולהעניק לנו תמיכה, יכול לסייע מאוד להצלחת תהליך גמילה מסמים.
  • טיפול משולב עם רכיב תרופתי– בזמן גמילה מסמים תופעות לוואי עשויות להתרחש, ולכן מומלץ במקרים לא מעטים לשלב את השיטות שתוארו לעיל עם טיפול תרופתי שייקבע כמובן בהתייעצות עם רופא, ויסייע לנו לטפל בהפרעות שונות הכרוכות בתהליך הגמילה.
  • טיפולים הוליסטיים – יוגה, מדיטציה, עיסוי, דיקור, ייעוץ תזונתי וספורט – כל אלו יכולים להשלים את הטיפול ולתרום לרוגע, ליציבות ולרווחה הכוללת שלנו בזמן התהליך הלא פשוט ולאחר מכן, באופן שיסייע הן לגמילה והן לשימור תוצאותיה.

יש לך שאלה?

השאירו את מספר הטלפון הנייד שלכם ונחזור אליכם לתיאום פגישה.

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *