התמכרות למין, מתאפיינת בעיסוק מוגזם ואינטנסיבי במחשבות, פנטזיות או התנהגויות מיניות. טיפול בהתמכרות למין כולל בדרך כלל שילוב של טיפולי פסיכותרפיה, קבוצות תמיכה, ובמקרים מסוימים, גם נטילת תרופות.
הליך הטיפול יתחיל ברוב המקרים בהליך ביצוע של הערכה מקיפה ע"י איש מקצוע מתחום בריאות הנפש (פסיכיאטר לרוב). שלב זה הינו חיוני על מנת להבין את מהות וחומרת ההתמכרות למין – ובהתבסס על כך, יתאפשר להתאים תוכנית טיפול בהתמכרות למין נכונה ומתאימה.

טיפול בהתמכרות למין – השיטות השונות

כאמור, ישנן מספר שיטות טיפול בהתמכרות למין שחשוב להכיר ובין היתר:

 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) - מטרת טיפול CBT היא לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגויות לא בריאים הקשורים להתמכרות למין. כך ניתן לעזור לאנשים לפתח אסטרטגיות התמודדות ודרכים בריאות יותר לניהול מתחים.
 • טיפולים מבוססי מיינדפולנס - מומלץ לשלב טכניקות כגון מיינדפולנס בכדי להגביר את המודעות העצמית והוויסות הרגשי.
 • טיפול קבוצתי - מפגשים קבוצתיים, בהנחיית מטפל מנוסה, מספקים סביבה תומכת בה אנשים עם התמכרות למין יכולים לחלוק את חוויותיהם, ללמוד מאחרים ולקבל תובנות לגבי התנהגותם.
 • טיפול תרופתי – במקרים מסוימים תרופות יכולות לסייע בטיפול בבעיות הנפשיות הבסיסיות אשר הובילו להתמכרות. התרופות גם יכולות לעזור בהתמודדות עם התסמינים השונים המהווים חלק מהליך הגמילה. 
 • טיפול משפחתי – אומנם מדובר בהתמכרות שלא תמיד פשוט לשתף את בני המשפחה לגביה. אבל שיתוף של קרובים בהליך הטיפולי יכול לסייע במידה רבה בהליך הגמילה.

מה קורה בסיום הליך טיפול בהתמכרות למין?

חשוב לציין, שלאחר הליך הטיפול ולמעשה הגמילה ממין, קיימת חשיבות גבוהה לערב אנשי מקצוע ואסטרטגיות אשר ייעודן מניעת הישנות ההתמכרות.
לצורך כך יש לזהות טריגרים ומצבים אשר עלולים לעורר את ההתמכרות וללמד וליישם מנגנוני התמודדות נכונים עם אותם המצבים.
ליווי מקצועי ועוטף יכול לסייע למכור לשעבר, לצבור ביטחון, להרגיש טוב עם עצמו ובצורה כזאת, להשיג החלמה מלאה.
חשוב לציין, שבכדי להשיג את כל אותן המטרות, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בתבונה את אותם אנשי מקצוע אשר יסייעו במטרה וילוו את המכור לאורך כל הדרך אותה הדרך.

גורמים משלימים לטיפול בהתמכרות למין

במקביל לתהליך הגמילה עצמו, ישנם מספר גורמים שעשויים לסייע לכם באופן משמעותי בהתמודדות ובהחלמה. 

אלו שניים מהבולטים שבהם:

 • רכישת דרכי התמודדות אלטרנטיביות – אופני התמודדות חלופיים עם הטריגרים ועם הרגשות הקשים, הזיכרונות או המשקעים שאלו מעוררים, יסייעו לכם לא לחזק את דפוס ההתמכרות, גם במצבי לחץ ומצוקה שבעבר הייתם מחפשים הקלה מהם בדמות העיסוק הכפייתי במין. נביא כאן מספר דוגמאות לדרכי התמודדות כאלו:
 • טכניקות הרפיה – תרגילי נשימה ומגוון טכניקות נוספות יכולים לעזור לכם להירגע, להפיג מתחים ולהגיע לתחושה קלה ומאוזנת יותר.
 • מדיטציה – שיטת המיינדפולנס ואחרות יכולות לעזור לכם לווסת את מחשבותיכם ורגשותיכם, ליהנות מתודעה בהירה, קלה ומאוזנת יותר ולהפחית את השפעתם של רגשות מכבידים וקשים ומחשבות מציקות שבעבר חיזקו את ההתמכרות שלכם.
 • דמיון מודרך – דמיון מודרך אף הוא טכניקה יעילה במציאת שלווה ושיווי משקל פנימיים, שיפור מצב הרוח ורכישת היכולת לווסת את מחשבותיכם ורגשותיכם באופן שייטיב איתכם.
 • פעילות גופנית – הליכות ארוכות, שחייה, רכיבה על אופניים, ריצה או משחקי כדור – פעילות גופנית מאומצת שגורמת לכם הנאה ומאפשרת לכם לשחרר מתחים, יכולה להיות חלופה מצוינת לעיסוק הכפייתי שמזין את ההתמכרות.
 • אמנות ויצירה – ניתוב מחשבות, תחושות ורגשות קשים לאפיקים בונים ויצירתיים יכול אף הוא להגביר את האיזון הרגשי שלכם, להעניק לכם הנאה, סיפוק ומשמעות ולהחליש את הדחף ההתמכרותי.
 • חיזוק רשתות התמיכה והקשרים החברתיים – מקור תמיכה משמעותי במיוחד הוא קשרים בינאישיים קרובים ורשתות תמיכה חברתיות. החל מחברים קרובים, דרך קבוצות של בעלי עניין משותף ועד קבוצות תמיכה וטיפולים קבוצתיים. היכולת להיעזר בגורמי תמיכה מיטיבים ובטוחים במהלך תהליך ההחלמה שלכם יכולה להיות משמעותית במיוחד עבורו.

אתם לא צריכים לעשות את זה לבד

אולי הדבר המשמעותי ביותר שחשוב לזכור הוא שלצד העובדה שרק אתם יכולים לבחור לצאת למסע הגמילה ולהתמיד בו עד להחלמה – אתם לא צריכים לעשות את זה לבד.

היכולת לקבל תמיכה מאנשי מקצוע, בני משפחה, חברים קרובים, קבוצות תמיכה וחוגים חברתיים חיונית לתהליך ההחלמה שלכם.

הקושי המוגבר בעת הנוכחית

בתקופה המורכבת מבחינה ביטחונית שבה אנו חיים, רק טבעי שנטיות להתמכרות יחריפו אצל רבים מאיתנו, כאמצעי לשכך את הקשיים הפסיכולוגיים הלא מבוטלים שאנו חווים. בנים ובנות למשפחות שכולות או למשפחות החטופים, לוחמים שאיבדו חברים במלחמה, נפגעי טראומה ומי שפיתחו הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) וכל מי שחווה על בשרו ועל נפשו את כאבי הזמן, עשויים לנסות לשכך את התחושות הקשות באופן התמכרותי.

כאמור, גמילה מהתמכרות למין היא פשוט סוג נוסף של גמילה מהתמכרויות. כדי להתמודד באופן שייטיב איתנו ולא רק יעמיק את הקושי, את החרדה ואת הכאב בטווח הארוך, חשוב שנזכור כמה דברים:

 • חשוב לשלוט במינון החיבור לאקטואליה – טבעי מאוד לחוש שאנו חייבים להיות עם היד על הדופק ולהיות מחוברים לחדשות 24 שעות ביממה, אולם עבור רבים מאיתנו צריכת חדשות, פוסטים ברשתות החברתיות ועדכונים אקטואליים מסוגים אחרים עלולה להיות מופרזת ולהגביר חרדות, דיכאון וכתוצאה מכך, התנהגות התמכרותית. בשבילנו ובשביל האנשים החשובים בחיינו, חשוב שנגביל במקרים כאלו את צריכת החדשות ונשמור על בריאותנו הנפשית.
 • ניתן לתעל את הקושי לאפיקים בונים – אם המצב הביטחוני מטריד אותנו ויש לנו גודש של רגשות, מחשבות ותחושות לפרוק, יש כיוונים נוספים שביכולתנו לנתב זאת אליהם פרט לחיזוק ההתמכרות. התנדבות בפלטפורמות שונות שתוכל לגרום לנו להרגיש טוב מתוך ידיעה שתרמנו לאחרים המצויים במצוקה ולעם ולחברה שלנו בכלל, יצירה הקשורה למצב (מכתיבה וציור ועד כתיבת פוסטים או העלאת סרטונים לרשתות החברתיות), ארגון מעגלי תמיכה או שיח לנפגעי המצב ועוד – כל אלו יכולות להיות דרכים לתעל את הקושי לאפיקים בונים שיגבירו ויעמיקו את החוסן הפנימי שלנו במקום להחלישו.
 • הזמן הוא עכשיו  - יתכן שרבים מאיתנו יאמרו לעצמם שזה לא הזמן להתחיל תהליך מורכב ומאתגר כמו גמילה מהתמכרות, וסביר יותר לחכות עד שהטריגר – בדמות המצב הביטחוני – יירגע. הבעיה היא שככל שנחזק את ההתמכרות היא רק תעמיק, ויהיה לנו קשה יותר להיגמל ממנה אחר כך. לכן הזמן להתחיל בתהליך הוא עכשיו – אם תחכו, זה רק יהיה קשה יותר.

יש לך שאלה?

השאירו את מספר הטלפון הנייד שלכם ונחזור אליכם לתיאום פגישה.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *